Tesettür makyajı nasıl yapılır?

Örtülü ve çok güzel...

0
668
Angelina Jolie örtülü haliyle ne güzel...

Kapalı, örtülü, tesettürlü hanımlar için makyaj konusu, insanları ikiye bölen bir mevzu aslında. İnanış ve dini anlayış açısından, özellikle abartılı bir makyajın uygun olmadığını söyleyenler oldukça fazla. Mantık olarak da gayet uygun bu. Yine de türban takıyor ve makyaj yapmaktan hoşlanıyor olabilir bir kadın. Hoşgörü, dinin merkezinde yer alan bir kavram ne de olsa.

Tesettürlü olsun ya da olmasın, her zaman için hafif makyajdan yana olduğumuzu söyleyelim ve devam edelim.

Türban rengi ile makyajın uyumu

Öncelikle, genel kural olarak, türban / başörtüsü ile makyaj tonlarının birbirine uyumlu olmasına dikkat edilebilir. Koyu renk bir türban taktı iseniz, aslında makyajı da koyu tonlarda yapmak istemeyebilirsiniz. İyice kapatabilir. Tam tersine, türbanınız koyu renkli ise daha hafif, sade, açık renklerde bir makyaj tercih edebilir ve daha taze bir görüntü elde edebilirsiniz. Bizce, türban ile far rengi aynı olmasın. Bu, eski moda bir görüntü çizebileceği gibi, gereksiz bir renk patlamasına da yol açabilir.

Türbanınız açık renkli ise, yine açık tonlarda bir makyaj hem teknik olarak doğru olacaktır hem de tesettürlü olup ağır makyajlı olmama mantığına uyacaktır.

Tesettür makyajında cilt renklendirme

Tesettürlü olup olmamak aslında bu noktada pek bir şey değiştirmiyor. Madem makyaj yapacaksınız, hafif bir nemlendirici makyaj bazı uygulayın. Üzerine çok hafif bir fondöten, ince bir katman pudra uygulayın. Dilerseniz sadece cilt renginize uygun bir BB ya da CC krem de yeterli olacaktır. Çok natürel bir allığı hafifçe gülümseyerek elmacık kemiklerinin üzerinden kulaklara doğru yumuşak ve büyük bir fırçayla uygulayın. Son zamanların popüler uygulaması olan kontürleme işlemini tesettürlü hanımlara pek önermiyoruz. Makyajı ağırlaştıracak ve yüze yapaylık katacaktır.

Tesettür makyajında göz bölgesi

Türbanlı hanımların, makyaj uygulamasında en çok üzerinde durdukları bölge kuşkusuz göz bölgesi. Çok renkli farlardan, ağır eyeliner uygulamalarından bizce kaçının. Hafif bir doğal far, ince bir göz kalemi ve kaliteli bir rimel ile gözlerinizi çok hoş bir şekilde vurgulayabilirsiniz ve bağırmayan bir makyaj yapmış olursunuz. Göz kalemini ya da hafif bir eyeliner’ı biraz yukarı doğru kuyruk yaparak uygulayabilirsiniz. Göz kalemi olarak siyah yerine tatlı bir kahverengi kullanırsanız tatlı bir doğallık da elde edebilirsiniz.

Gözlerinizi olduğundan da güzel göstermek için birkaç ufak noktaya dikkat edebilirsiniz. Gözlerini küçük ise, beyaz kalem kullanarak dolgunluk efekti yaratabilirsiniz. Güzel bir rimelle kirpiklerinizi vurgulamanız iyi olur. Gözleriniz daha yukarı çekik görünsün istiyorsanız eyeliner’ı hafifçe yukarı doğru çekebilirsiniz. Rimeli, kirpiklerinizin dış uç taraflarına daha yoğun sürmek de işe yarar. Alt kısma kalem sürmemek doğru olur. Gözleriniz çukurda ise koyu renk makyajdan zaten kaçınmalısınız. Aydınlık, hafif parlak farlar ve hafif bir rimel kullanmanız doğru olur.

Tesettür makyajında dudaklar

Her zaman dudak bölgesi makyajda büyük dikkat çeker. Tahmin edeceğiniz gibi, kırmızı ya da bordo gibi ağır renkte rujlardan kaçınmanızı önereceğiz. İnce dudakları daha da ince gösteren koyu rujlar, kalın dudaklarda da makyajı çok dolu ve ağır gösterir. En iyisi, her dudak tipine yakışan doğal, açık renk tonları kullanmanız. Tesettürlü hanımlar için özellikle bu tip rujlar daha uygun kaçacaktır diye düşünüyoruz.

Tesettür makyajının güzel uygulamalarının yer aldığı bir galeriye ne dersiniz? Fikir verici olur.

CEVAP VER