Mutlu olmanın gayet mantıklı yolları

Bunları yapmak lazım!

0
461

zeki-muren-beni-sizler-yarattiniz

Mutlu olmak için uğraşmak, sonuca değer bir çaba değil mi tatlı hanımlar? “Sağlık, mutluluk, başarı” dileyip dururuz, kendimiz ve sevdiklerimiz için. Her biri için de didinmek lazım. Mutlu olmanın yolları diye de bir şey var elbet. Mesela, her gün birine teşekkür edin. Bu, günü aydınlatan bir şeymiş. Bir teşekkür mailiyle açın çalışma gününü mesela.

marilyn-monroe-para-sayarken

2. Başkaları için para harcayın: Harvard Üniversitesi’nde profesör olan Michael Norton, Happy Money: The Science of Smarter Spending (Mutlu Para: Daha Akıllıca Para Harcama Bilmi) isimli kitabın da yazarı. Araştırmalar gösteriyor ki, başkalarını sevindirmek için para harcamak, insanı resmen mutlu ediyor.

pnny-sheldon-kucaklasma

3. Sarılın: Her gün 5 kez sevdiklerine sarılan insanlar, sarılmayanlara göre daha mutluymuş. Fırsatları kaçırmayın.

orumcek-adam-boceklikte-cok-iyiyim

4. Başarılı olduğunuz şeyleri yapın: Sizi başkalarından ayıracak kadar becerikli olduğunuz şeylere yoğunlaşmak, daha mutlu olmanızı sağlıyor.

superman-iyilik-yaptim

5. Günde 5 iyilik yapın: Başkaları için her gün yapacağınız 5 küçük iyilik, mutluluğun anahtarı.

mustafa-sandal-grammy

6. Dört gözle beklediğiniz şeyler planlayın: Dostlarınızla geçireceğiniz bir gece, sevdiklerinizi ağırlayacağınız bir yemek, küçük bir tatil,… Sizi mutlu edecek bir şey planlayın, takvime işaretleyin ve gelmesini bekleyin.

seinfeld-ayrilmaz-grup

7. Dostlarla vakit geçirin: Araştırmaların kesin olarak olumladığı bir konu da, dostlarla geçirilen zaman ile mutluluk grafiğinin doğru orantılı olduğu. Ne yapın edin, sevmediğiniz insanlara vermek zorunda olduğunuzu düşündüğünüz zamanı azaltın, sevdiklerinizle geçireceğiniz vakte yatırım yapın. Mutluluk garanti.

bridget-jones-kilo-verdim

8. Güzel şeyleri yazın: Yatmadan önce, o gün yaşadığınız 3 güzel şey bulun ve yazın. Uğraşmak zorunda kalabilirsiniz, o gün epey sıkıcı geçmiş olabilir. Ama küçücük şeyler bile olsa, bulup çıkarın. Bir deneyin, belki de zihin açıcıdır gerçekten.

rachel-chandler-yerden-kek-yerken

9. Temel ihtiyaçlarınıza önem verin: Doğru dürüst beslenmeden, kendinize bakmadan, uyumadan, dinlenmeden mutlu olabileceğinizi düşünmüyorsunuz herhalde.

sex-and-the-city-col-sahnesi

10. Küçük keyiflerin peşinden koşun: Devasa mutlulukları aramak yerine hayatın size sunduğu küçük zevklerin tadını güzel güzel çıkarın. O zaman gerçekten mutlu bir insan olmanın daha kolay olacağını göreceksiniz.

 

CEVAP VER