Mutfak temizliğinde pratik yollar

Her işin kolayı var

0
388

Evinizdeki en sevdiğiniz yer sizin de mutfak mı tatlı hanımlar? Mutfağı seviyoruz, bazen mecburen bazen isteyerek orda çok vakit geçiriyoruz, haliyle çok dağılıyor, çabuk kirleniyor, toplaması ve temizlemesi zaman alıyor. İşte mutfak temizliğinde ve düzeninde işinize yarayacak bazı kolaylıklar, püf noktaları. Bizim işimize yaradı.

Teflon tava ve tencerelerin temizlenmesi

Sirke her derde devadır. Evinizde her daim karbonat da olsun. Örneğin teflon tavadaların üzerindeki lekeleri çıkarmak için 1 su bardağı su içine 2 yemek kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke ekleyin, karıştırın. Lekeli teflon tava ya da tencereyi bu suyla doldurup kaynatın. Lekeler gidecektir.

Çaydanlık ve kettle temizliği

Çaydanlık ve kettle, zamanla dibi kireç tutan mutfak eşyaları. Ama temizliği çok kolay. İçlerine biraz su koyup ister limon tuzu, ister sirke, ister yumurta kabuğu koyun ve 10-15 dakika kaynatın. Kireç uçar gider.

Mutfak temizliği sıralaması

Temizlik yaparken mantıken bir sıra izlemek işinizi kolaylaştırır. Mutfak fayanslarını önce temizlemeliyiz. Ardından mutfak dolapları, aspiratör, ocak ve fırın, mutfak tezgahı, evye ve batarya, buzdolabı temizliği uygun bir sıralamadır. Epey vakit alacağı muhakkak ama birkaç ayda bir böyle büyük bir mutfak temizliği yapmak gerektiği de bir gerçek.

Fırın temizliği

Fırının içini temizlerken fişini mutlaka çıkarın. Tepsileri çıkarıp ocağın üstünde bir süre ısıtın. Böylece kurumuş yağlar daha rahat temizlenir. Sirke ve karbonat karışımını burada da kullanacağız. Hatta en iyisi, bu karışımla fırını temizleyip bir gün boyunca bekletmek. Ardından da ıslak bezle silmek ve kurulamak gerekiyor. Izgarayı bulaşık makinesinde ara sıra yıkarsanız çıkması imkansızlaşan lekeler oluşmaz.

Buzdolabı temizliği

Yemeklerinizin, besinlerinizin sağlıklı kalması için buzdolabını düzenli temizlemek gerek, ne kadar dertli bir iş de olsa. Buzdolabının fişini çekip rafları çıkartmak, içini tamamen boşaltmak, iyice temizlemek ve kurulamak gerekir. Bu arada buzdolabındaki tarihi geçmiş gıdalardan da kurtulmak en iyisi. Çıkabilen parçaların hepsini suyun altında güzelce yıkayın. Dolabın iç duvarlarını da güzelce silin. Temizlik sırasında sirke ve karbonat karışımı kullanmanızı öneririz. Bu karışımı süngerle uygulayabiliriz. Deterjan kalıntısı riskine girmemiş oluruz böylece. Dondurucu bölümü de bu şekilde temizliyoruz. Lastik kısımları da diş fırçası ile temizleyebiliriz. En sonunda nemli bir bezle tüm kısımları siliyoruz ve son olarak da dolabımızı kurulayıp yiyeceklerimizi güzelce yerleştiriyoruz.

Yanmış Tencereler

Tencerelerdeki yanık lekelerini yok etmek için bir miktar kabartma tozu ile suyu karıştırın. Bunu bir macun kıvamı elde edecek şekilde yapın. Tencerenin dibine bu macunu sürün. Bir gece bekletin. Ertesi gün sirkeli su ile tencereyi yıkayın.

Blendır ve mutfak robotu temizliği

Bu tip mutfak aletlerinin bulaşık makinesine konamayan elektronik aksamlarını da içlerine sirkeli ılık su koyup çalıştırarak yapabilirsiniz.

Isıya dayanıklı cam fırın kaplarının temizliği

Dibi tutmuş tencereler için yaptığımız uygulama burada da geçerli. Karbonatın mucizesi.

Bulaşık makinesinde parlak sonuç için

Bulaşık makinesinin içine yarım limonun kabuğunu atın. Bulaşıklarınız daha parlak çıkacak.

CEVAP VER