Metabolizmayı hızlandırmanın doğal yolları

0
435

Doğru beslenme ile metabolizmayı hızlandırmak, haliyle de daha kolay kilo vermek mümkün. Üstelik daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmak için çok paranız ya da şimdikinden daha çok boş vaktiniz olması da gerekmiyor. Bahanemiz yok yani 🙂

Önce su!
Vücudunuza günaydın demenin en sağlıklı yolu güne 1 bardak su içerek başlamak. İster limonlu, ister sıcak, ister soğuk için ama mutlaka uyanır uyanmak bir bardak suyunuzu için!
Limonlu suyun faydaları nelerdir? Ona da şuradan bakabilirsiniz.

Güne sıkı bir kahvaltıyla başlamak!
Günün en ağır öğünü sabah, öğren orta derece, akşam ise en hafif öğünü olmalı. Tüm gün hareket halinde olduğumuz için metabolizma daha çok çalışıyor, dolayısı ile sabah sıkı bir kahvaltı ile alınan besinlerin yakılması daha kolay. Üstelik uzun süre tok kalmamıza da yardımcı.

Yürüyüş!
Yemeklerden sonra (özellikle de akşam yemeğinden sonra) yürüş yapmak da yine metabolizma hızlandırıcı faktörlerden biri. 15-20 dakikalık minik bir yürüyüş bile oturup kalmaktan daha faydalı. Ağır spor hareketlerini yapmak içnse 1.5-2 saat beklemek gerekli.

Düzenli uyku!
Düzenli uyku da metabolizma ile ilintili. Yetişkinler için 6-8 saat uykunun yeterli olduğu söyleniyor uzmanlar tarafından.

Günde 2-3 litre su için!
Vücudumuzun yüzde 75’i sudan oluşuyor. Vücutta oluşan su kaybı da metabolizmanın yavaş çalışmasına neden oluyor.
Toksinleri atmak için günde 2-3 litre su tüketmek ve metabolizmayı hızlandırmak şart!

Protein!
Proteinli besinler metabolizma dostu! Çünkü proteinli besinleri sindirirken vücut diğerlerine göre daha çok kalori harcıyor. Bu durum da metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Kas miktarınızı artırın!
Kalori yakımı ile doğrudan orantılı sahip olduğunuz kas kitlesi. Kas yapmak için ağırlık egzersizleri yapmanız gerekiyor.

**** Kırmızı acı biber, yeşil çay, 1-2 bardak kahve, C vitamini bol meyveler, çiğ sebzeler de metabolizma hızlandırıcı yiyecek içeceklerin başında geliyor.

CEVAP VER