Kristalli fimo anahtarlık nasıl yapılır?

Fimo diyelim, polimer kil anlayın.

0
549

fimo anahtarlık
Kristal boncuklarla ve polimer kil fimo ile süslü bir anahtarlık nasıl yapılır anlatıyoruz tatlı hanımlar. İşe ilk önce fimo hamurumuzu açmakla başlıyoruz. Bundan da önce hamuru elinizde ısıtarak, biraz oynayarak yumuşatmanız gerekiyor. Bir parça hamuru alıp yuvarlatarak, oklava ile açar şekilde açıyoruz. İstediğiniz renk hamuru açtıktan sonra akrilik mühür ile üzerine baskı uygulayarak desenimizi çıkarıyoruz. İz bırakacak başka bir şey de kullanabilirsiniz.

akrilik mühür
Fırınladığımız fimoyu Türkiye’de bulunmayan sedef tozu (mica powder, mika tozu, mika pigment, pigment boya da deniliyor) ile renklendirdikten sonra vernikleyip anahtarlık halkamıza takıyoruz. Ben bir boya fabrikasında buldum ve numune rica ettim ama diğerinin de nasıl etki verdiğini merak etmiyor değilim.

sedef-tozu
Sedef tozu numuneleri

Anahtarlığımızı hareketlendirmek için boncuklarımızı bir araya getireceğiz. Plastik, cam gibi boncuklar da kullanabilirsiniz tabii; ama ben kristallerin parıltısına bayıldığım için kristal taş kullanmayı tercih ettim. Ucu top çivimizin diğer tarafını kristal taşımızı geçirdikten sonra kıvırıyoruz. Ben sonradan fotoğrafladığım için burada siyah kristal kullandım.

fimo anahtarlık
Kıvırdığımız kristalli çivileri bir halkaya 3’erli gruplar halinde takıyoruz.

fimo anahtarlık
Son olarak da anahtarlığımızın zincir kısmına bu yuvarlak halkayı geçiriyoruz.

fimo anahtarlık
İstediğimiz sayıda yapıp bitirdikten sonra şıkır şıkır bir anahtarlığımız oluyor.

Kaynağımız 10marifet

CEVAP VER