Kirazlı panna cotta tarifi

O da ne demeyin, deneyin...

0
407

Sütlü ve hafif tatlıları siz de sever misiniz tatlı hanımlar? Panna cotta tabii ki mutfaklarımızın bir numaralı tatlısı filan değil. Avrupai bir lezzet. Ama ferah ve hafif bir tatlı arandığında ilk seçeneklerinizden biri olmayı aslında hak ediyor. Bu da harika bir kirazlı ve keçi peynirli panna cotta. Nefis görünmüyor mu?

Panna cotta, İtalyancada “pişmiş krema” anlamına geliyormuş. Koyu süt kreması ve meyve karışımı ile hazırlanan bir tatlı. Kolay olduğunu söylesek yalan olmaz. Buradaki versiyonda işin içine keçi peyniri giriyor. Üzerine vanilyalı krema, süs olarak da kiraz reçeli eklenmiş. 1 kutu süt kreması, 1.5 çay bardağı süt, 1 yemek kaşığı toz jelatin, 1 çay bardağı toz şeker, 1 yemek kaşığı toz şeker, biraz vanilya ile bu iş hallediliyor. O nedenle keçi peynirini işin içine entegre edecek olursak, tarif şu şekilde:

Yapılışı:

– Keçi peyniri, süt ve krema çırpılarak pişirilir. Ateşten kaldırmaya yakın toz şeker de eklenir ve topaklanma yapmayacak şekilde çırpılarak ocaktan kaldırılır.

– Toz jelatin azıcık suda çok iyi çırpılır ve önceki karışımın içine dökülür. Karıştırmaya devam edilir.

– Elimizdeki güzel karışım minik servis kaselerine pay edilir. Buzdolabında soğutulur.

– Üzerini süslemek için siz de reçel veya taze meyve tercih edebilirsiniz. Kırmızı küçük meyveler gerçekten bu tatlıyı taçlandırıyor, orası kesin.

Afiyetler olsun.

CEVAP VER