Kestane kabuğu nasıl soyulur, ne işe yarar?

0
578

Kış aylarında malum, kestane yemeyi çoğumuz severiz tatlı hanımlar. Bu güzel meyvenin tek sinir bozucu tarafı, kabuğunun zor soyulmasıdır. Kestane kabuğunu kolay soymak için bir yöntem öğrendik, önce onu paylaşalım, sonra da o kabukları atmamak için nedenleri aktaralım. Çünkü kestane kabuğu diğer pek çok meyvenin kabuğunda olduğu gibi faydalı maddeler barındırıyor.

Kestane kabuğu nasıl kolayca soyulur?

Önce kestaneleri iyice yıkamak, süzüp kurutmak gerekiyor. Kestaneleri gövde kısmından enlemesine bıçak ile çiziyoruz. Ancak bıçağı fazla derine sokmuyoruz. Eğer kesersek, pişerken kestane bölünür ve dağılır. Çizilmiş kestaneleri bir tavaya koyuyoruz, üzerine sıvı yağ gezdiriyoruz. Yağı ısıtıp, orta ısıda kestaneleri birkaç dakika sürekli çevirerek kavuruyoruz. Yağını süzüyoruz ve soğuk su içine atıyoruz. Kolayca soyulduğunu görüp seviniyoruz.

Kestane kabuğunun faydaları nelerdir?

Kestane kabuklarını haşlayarak kullanacağımı suyun pek çok yararı vardır. Bu suyun kan dolaşımını hızlandırdığını, yorgunluğa iyi geldiğini okuduk. C vitamini açısından zengin olan kestane kabuğu, ateş düşürücü özelliğe de sahip. İyi bilinen bir diğer faydası ise saçlar ile ilgili. Bir tencerede kestane kabuklarını kaynatın ve oda sıcaklığında soğutun. Bu su ile saçlarınızı yıkatın, 1 saat sonra durulayın. Saçlar daha parlak görünecektir. Biz de hemen deneyeceğiz.

Kestane kebap nasıl yapılır?

Kestaneyi haşlayarak yemek bir yöntem ama kestane kebap malum daha çok sevilir ve tercih edilir. Yine kestaneleri yıkayın, kurulayın, üzerlerine çizik atın. Fırın tepsisine pişirme kağıdını serin. 180 dereceye ayarlanmış fırında kestaneleri yarım saati aşmayacak şekilde pişirin. Afiyetle yeyin.

 

CEVAP VER