Güneş yanığı nasıl iyileştirilir?

Güneş iyi de yakması fena

0
372

Yaz mevsiminde, kavurucu sıcakla başı dertte olanlarımız çok. Yazlık yere gidebilsek de gidemesek de, özellikle hassas tenli olanlarımız güneşten çok etkileniyor, kızarıyor, hatta soyuluyor. Güneş yanığı kızarıklığı ve soyulmadan kurtulmak için birkaç basit malzeme ve yöntem deneyelim:

  1. Kızaran, soyulan yere soğuk-ılık arası çok demli çay kompresi yapabiliriz. Demli çayı soğumaya bırakalım. Yumuşak bir havlu ile yanan yere çayı hafifçe dokunduralım. Bastırmadan, ovalamadan. Bunu özellikle yatmadan önce birkaç kez yapalım. Epey iyi etki ediyor. Kızarmadan bronz hale geçmeyi sağlıyor.
  2. 1 sürahi soğuk suya 1 fincan sirke karıştırıp yine yumuşak havlu ile benzer bir uygulama yaparsak güneş yanığından ve soyulmadan kurtulabiliriz. Sirkenin zaten pek çok yararı var. Bu da onlardan biri.
  3. Zeytinyağı her derde deva malum. Güneş yanığı için de iyi bir zeytinyağı ile kullanabiliriz. Yanan yere hafifçe yedirerek zeytinyağını sürelim. Özellikle yatmadan önce uygulamak iyi fikir.
  4. Güneşe maruz kaldıktan sonra soğuk suyla duş almak sadece ferahlık vermekle kalmaz, derinin üst kısımlarında yerleşen ısıyı alır atar. Ardından iyi bir nemlendirici sürme ve serin bir ortamda durma şansımız varsa daha da iyi.

 

 

CEVAP VER