Güneş kremleri ile ilgili bilinmesi gereken bazı gerçekler

0
475

Güneş kremi mevsimi açıldı malum. Sadece sahil kenarındayken değil, günlük hayatımızda da düzenli olarak kullanmamızı öneriyor uzmanlar. Özellikle güneş ışınlarının en etkili olduğu öğlen saatlerinde dışarıda vakit geçirenlerdenseniz bilhassa yüzünüze güneş kremi sürmeden çıkmayın.

Güneş kremi kullanımında en dikkat edilmesi gereken şeylerden ilki tabii ki kullanım tarihine bakmak! Güneş kremlerinin etkin süresi genelde 6 ila 8 ay arasında oluyor. Dolayısı ile geçen yaz aldığınız o krem hala dolu olmasına rağmen maalesef bu yıl etkisini yitirdi. Bu nedenle artık kıyıp da bol bol süremediğiniz kremleri gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz : )
Zaten ikinci dikkat edilmesi gereken husus da bu! Güneş kremleri bol bol sürülmeli ve kesinlinle masaj yaparak sonuna kadar cilde yedirilmemeli. Uzmanlar güneş kremini cildimize yedirmeden, ovalamadan sürersek koruma etkisinin maksimumda kaldığını belirtiyorlar. “Yüzünde krem kalmış, yedirsene onu” laflarını artık duymazdan gelebiliriz!
777
Bilinmesi gereken bir diğer bilgi de güneş kremlerinin sürüldükten 20 dakika sonra etkisini göstermeye başladığı. Bu yüzden de sahilde denize girmeden hemen önce sürülen kremler pek bir işe yaramıyor bilesiniz. Güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce sürmek en etkin kullanım şekli.

Sabah sürülen bir güneş koruyucunun gün boyu etkisinin devam ettiğini düşünmek de yapılan en sık hatalardan biri. Özellikle öğlen saatlerini dışarıda geçiren ya da sık sık denize/havuza girenlerin 2 saatte bir yeniden krem sürmeleri öneriliyor.

CEVAP VER