Greyfurt insanı öldürür mü?

Nasıl yani!

0
408

Greyfurtun bazı ilaçlar ile birlikte yenildiğinde korkunç zararlı olabileceğine dair bir şeyler duydunuz mu siz de tatlı hanımlar? Denk geldiğim bir yazıda bununla ilgili biraz daha bilgi var. Paylaşayım…

Canadian Medical Association Journal tarafından yayınlanan habere göre, greyfurt yendiğinde ya da suyu içildiğinde alınan 43 ilaç, faydadan çok zarar getiriyor. Yani bu ilaçlarla greyfurtun yan yana gelmemesi gerekiyor. Bunun ölümcül sonuçlara neden olabileceği belirtilmiş.

Çalışmaya göre, bu ilaçlar oldukça yaygın kullanılabilen ilaçlar. Hatta içlerinde doğum kontrol hapları, bazı sinir ilaçları, uyku ilaçları bile var. O zaman bence işi garantiye alıp ilaç ile greyfurtu birbirinden uzak tutmakta fayda var.

Bahsi edilen zarara, greyfurtun içindeki “furanocoumarins” denen madde neden oluyor. Bu madde, midedeki enzimleri harekete geçirerek, kana karışan ilaç miktarını 10 kata varan oranda arttırıyor. Böylece beklenenden daha fazla zehire maruz kalan vücut çöküyor.

Bu işin detaylarını doktora, eczaneye filan sormakta fayda var bana sorarsanız. Ve tabii ki greyfurttan vazgeçmiyoruz, zira kendisi son derece faydalı bir besin.

CEVAP VER