Gelin diyeti nasıl yapılır?

En güzel gelin olunacak!

0
480

Evlenmenize az kaldı, gelinliğinizin üstünüzde istediğiniz gibi durmasını, eğer son günlerde kilolar alındıysa o güzel elbisenin içine sığmayı istiyorsunuz haliyle. İşte bu durumda iken, “gelin diyeti” aramaları yapmanız normal. Tabii ki düğününüzde en güzel halinizde olmak istiyorsunuz. Bunun için mantıklı bir beslenme diyeti ile hareket ederek amacınıza ulaşabilirsiniz.

Şanslısınız, motivasyonunuz büyük

Belki şimdiye kadar çeşitli diyetler yapmayı denediniz, ama istediğiniz kadar azimli olamadınız. Bu sefer motivasyonunuz büyük, şimdiye dek olmadığı kadar büyük bir hedef var önünüzde: Hayallerinizdeki gelin olmak! Düğününüzde yıldız gibi parlamak için, istediğiniz kiloda olmak istiyorsunuz. İşte en büyük avantajınız. Hırslı olmak ve diyeti bozmamak için bu motivasyonu kullanın.

Aslında yapmanız gerekenleri biliyorsunuz. Ama bir gelin diyeti listesi yapalım, bunu ciddiye alalım, doğru beslenelim, olur mu?

 1. Karbonhidratı sıfıra yakına indirin. Unlu ve şekerli yiyecekleri hayatınızdan çıkarın. Zaten ister istemez yediğiniz bazı şeylerin içinde karbonhidrat doğal olarak var. Onlar size yetecek. Evet, ekmek, makarna, hamur işi, tatlı yememekten bahsediyoruz. Zaten her diyette bunu demiyor mu herkes? Ama bu sefer gerçekten yapacaksınız. Bunları yemeyeceksiniz ve o gelinliğe gireceksiniz, çok da güzel olacaksınız.
 2. Karbonhidrat yükünden kurtulduk. Ama doymayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. gerçi güzellik için bir miktar aç da kalmaya değer ama merak etmeyin; kuru baklagiller, koyu yapraklı sebzeler, makul miktarda bulgur pilavı gibi besinler yiyerek aç aç dolaşmaktan kurtulacaksınız.
 3. Yağ olarak sadece zeytinyağı tüketin. Her şeyi zeytinyağı ile yapabilirsiniz. Hem de çok güzel zaten. Margarinleri zaten ömrünüzün sonuna kadar yok edin mutfağınızdan. Evlendiğinizde kendi mutfağınızda yeni aileniz için hem leziz hem sağlıklı yemekler pişirirken zeytinyağı en sevdiğiniz yardımcınız olabilir.
 4. Şekeri, unu kesmişken, tuzu da minimuma indirin. Tuz her zaman için vücutta su tutması, ödem yapması ile ünlüdür. gelinlik ve ödem kelimelerini aynı cümlede kullanmak bile içimizi acıtıyor. Tuzu çok ama çok azaltın.
 5. Öğünlerinizi, porsiyonlarınızı küçük tabaklarda, makul miktarlarda tüketin. Bu tabaklarda sebzeye, az miktarda kırmızı ete, elinizden geldiğince balığa, baklagillere yer açın.
 6. Ekmeği tam olarak kesemediniz mi? Biraz klişe olacak ama buğday unundan ince bir dilimle yetinmeyi öğrenin. Başarabilirsiniz. Çünkü o gelinliğe gireceksiniz.
 7. Tatlı yemeyi unutun. Yok öyle bir şey. Hem leziz hem sağlıklı olduğu için meyve yiyeceksiniz, o da abartmadan.
 8. Bol bol su için. Su insanı zayıflatmaz ama vücuttaki gereksiz maddelerin atılmasına yardımcı olur, bedeninizi besler, cildinize iyi gelir, cana can katar. Bol bol su için.
 9. Kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Sabahları kalktıktan kısa süre sonra kahvaltınızı edin. Kahvaltıda çiğ sebzeler, meyveler de tüketin. Günlük ekmek hakkınızı bize kalırsa sadece kahvaltı için kullanın. Kısa ve öz bir kahvaltı yapın.
 10. Aralarda pek bir şey yememeye çalışın. 2 ceviz, 1 elma gibi masum atıştırmalıkları sevin.
 11. Öğle ve akşam yemeklerinde küçük porsiyon ızgara et ve salata ya da zeytinyağlı yemekler ile küçük bir porsiyoncuk bulgur pilavı ya da biraz makarna, biraz baklagil ve biraz yoğurt tercih edin. Bunları dengeli çeşitler halinde gün içine dağıtın. Öğlen baklagil yedi iseniz akşam sebze yemeğine yönelin.
 12. Baklagil demişken, düğünden hemen önce onu da kesin. Özellikle gaz sorununuz varsa.
 13. Aynı sebeple, düğünden hemen önce süt ve süt ürünlerini de bırakmış olun. Yoğurt hariç. Biraz yoğurt, sindirimi kolaylaştırır.
 14. Kremalı, bol soslu, yağlı yemekleri, fast-food’u, gazlı meşrubatları, kızartmaları unutun. Sonra da az görüşün zaten.
 15. Şekerli çayı, kahveyi unutun. Unutamıyorsanız çok ama çok az tüketin.
 16. Fazla sakız çiğnendiğinde göbekte fazladan hava birikimi olabiliyor. Bu da aklınızda olsun. Yok yere şiş göbek riskine girmeyin.

Biliyorsunuz, güzel şeylere ulaşmak kolay değil. Sevdiğiniz, vazgeçemem dediğiniz şeylere bir süreliğine veda etmeniz gerekiyor. En başta dedik ya, hedefiniz belli, motivasyonunuz tam. Kendinizi besinsiz, enerjisiz bırakmayacaksınız. Zaten hayatta takip etmemiz gereken beslenme şekli bu. Arada kaçamak yapmak hepimizin hakkı. O zaman da mutlu oluyoruz ve o keyfe de ihtiyacımız var. Ama düğüne kadar bu kaçamaklardan vazgeçin.

Haftada bir çikolata mı? O da bizden olsun. Aramızda kalacak, söz!

İsterseniz şunun çıktısını alıp buzdolabına yapıştırın? 🙂

DÜĞÜNÜM

CEVAP VER