Düz bir karın için neler yapmalıyız?

0
388

Karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak için neler yapmamız gerektiğine dair fikrimiz var aslında değil mi tatlı hanımlar? Tabii ki egzersiz ve iyi beslenme. Peki hangi besinler istemediğimiz göbek yağlarından kurtulmamıza, düz karın sahibi olmamıza yardımcı olabilir? Şöyle bir liste bulduk:

1. Beyaz unlu ekmek yerine tam tahıllı ekmek

2. Gazlı içecekler yerine bol su

3. Bol ve ağır soslu olanlar yerine sade soslu salatalar

4. Yağlı ve ağır yiyecekler yerine protein içeren gıdalar; ızgara tavuk ve somon gibi

5. Şekerli, tatlı gıdalar yerine taze meyveler

6. Patates cipsi yerine yeşil yapraklı sebzeler

7. Şekerli gevrek yerine lifli gevrek (Bizim kültürümüzde ağırlıklı yeri olmasa da, özellikle tatlı, çikolatalı gevrekler kahvaltılarda çocuklara yedirilir oldu. Bu tip işlenmiş, katkı maddesi içeren gıdaları toptan hayatımızdan çıkarmakta yarar var.)

düz karın

Şimdi şöyle diyebilirsiniz: “Cips yerine marul yemem gerektiğini tabii ki biliyorum ama nasıl yapacağım, onu söyle bana esas.” O da doğru. O motivasyonu kendimizde bulabilmemiz için de şu önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

1. Sağlıklı yeme planına geçmeden önce kendinize neden bunu yapmanız gerektiğini sorun. Kilo kaybetmek mi, giysilerinizin içinde daha iyi durmak mı, kendinizi daha güzel hissetmek mi, nedir esas amacınız?

2. Düzenli gittiğiniz bir doktor varsa oturup onunla konuşun. Onun vereceği bilgi ve ipuçları yolunuzda daha sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlar.

3. Hislerinizi, nedenlerinizi, amaçlarınızı, başarılarınızı yazın. Bu sizin sağlıklı yeme planınızın bir dökümü olsun.

4. Sağlıklı gıdalar tükettiğiniz bazı zaman dilimleri olmuştur. O sıralar kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi hatırlayın ve onu şimdiye yansıtın.

5. İşe bebek adımları ile başlayın.

6. Kendinize bir ortak bulun. Ara sıra birbirinize hesap verin.

7. Kendinizi ödüllendirin. Uzun zamandır istediğiniz bir ayakkabıyı satın alın mesela.

8. Küçük izinler verin kendinize. Çok sevdiğiniz yiyeceklerden küçük porsiyonları yemekten uzun zaman kaçınmayın. Ters tepebilir. Zira bu uzun soluklu bir yolculuk; ara sıra kendinize izin vermek motivasyonunuza iyi gelebilir.

Bu kanalı takip ediyoruz, eğitimlerini beğeniyoruz, karın için de bu egzersizler favorimiz bu arada:

CEVAP VER