Bitter çikolatanın faydaları

0
429

Çikolatalar temelde siyah (bitter), beyaz ve sütlü olmak üzere üç grupta toplanıyorlar. Bunların içinde kakao oranı en yüksek olan bitter çikolata. Ve bir çikolatada kakao oranı ne kadar fazla ise yararı da o oranda fazla oluyor.
Neden mi?
** Çünkü kakao içerisinde yer alan antioksidan maddeler vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor.
** Yine barındırdığı maddeler damar tıkanıklığı riskini azaltıyor, bu da kalp krizi risk oranını aza indirgeyen etkenler arasında.
** Kakao içinde bulunan bakır ve magnezyum da kalp sağlığı için önemli minerallerden. Bu da kan basıncını düzenlemede etkili.
** Bitter çikolata glisemik indeksi düşük besinler arasında yer alıyor. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerini hızlı yükseltmeyen besinlerdir. Yani bitter çikolata yedikten sonra çabuk acıkmayız. Kan şekerini yükselten besinler, ki bunların başında karbonhidratlar geliyor, çabuk acıkmanıza neden oluyorlar.
** Öte yandan çikolatanın serotonin, yani mutluluk hormonu salgılamadaki başarısı çoktan kanıtlandı. Yani bitter çikolatanın antidepresan özelliği olduğunu söylersek de yanılmış olmayız.

Bitter çikolata kaç kalori?
100 gram bitter ortama 410 kalori
Bir parça bitter ortalama 24 kalori

** Günde 3-4 kare bitter çikolata tüketmenin sağlığınız için olumlu sonuçlar doğuracağı belirtiliyor.

** Bitter çikolata alırken kakao oranı en yüksek olanları seçmelisiniz. Kakao oranı ne kadar yüksek olursa süt ve şeker oranı da o kadar düşük oluyor.

** Her şeyin fazlasının zarar olduğunu ve tabii ki bitter dahi olsa çikolatanın kalorisi bol bir gıda olduğunu da unutmamak lazım.

CEVAP VER