Kokulu taş nasıl yapılır?

0
498

Kokulu taş furyası aldı başını gidiyor. Hoş kokusu ve dekoratif görünümü nedeniyle tercih edilen bu süsler, hediyelik olarak sıkça tercih edilmeye başladı görüyoruz. Çeşitli renklerde kokulu taşları, farklı kalıplarla birçok değişik şekilde hazırlıyor ve süslüyorlar. Bunları bazı farklı materyallerle de süsleyip orijinallik katsayısını arttırıyorlar.
Kokulu taş nasıl yapılır, ona geçelim o zaman…

Kokulu taş yapmak için hobi dükkanlarından artık rahatça bulabileceğiniz kokulu taş tozunu edinmeniz gerekiyor. Sabun yapımında da kullanılan silikon kalıplara da ihtiyacınız olacak ki taşlarınızı istediğiniz şekilde dökebilin.
Tozu karıştırmak için sıcak su kullanıyoruz. Tozu homojen bir şekilde karıştırmak için herhangi bir ahşap çubuk kullanabilirsiniz.
Kokulu taşa meşhur kokusunu vermek için kokulu taş esansları satılıyor. Bunları da deneyerek hangi kokuyu en çok sevdiğinize karar verebilirsiniz. Renk vermek için de pigment boyalar kullanabilirsiniz.
Büyük bir plastik kabın içinde kokulu taş karışımınızı yapabilirsiniz. Küçük birkaç ölçü kabı da, favori kokulu taş modelleriniz için size yardımcı olur.

Bir adet kokulu taş için düşünelim: Ortalama 3 ölçek toza 1 ölçek su eklemek gerekiyor diyebiliriz. Birkaç denemeyle en doğru kıvamı görmüş olursunuz. Bunu yaptığınızda hafif bir hamur elde edecek kıvam oluşacak. Çubukla ya da bir kaçıkla üşenmeden karıştırın. Hiç topak kalmasın ki sonuç iyi olsun. Eğer 1 taneden fazla kokulu taş yapacaksanız, o zaman ölçü kabınızla kaç taş yapacaksanız o kadar tozu ve suyu büyük kaba aktarın ve karıştırma işlemini orda yapın. Renklendirmek ya da parlak olmasını sağlamak isterseniz renk pigmenti ya da sedef kullanabilirsiniz bu aşamada. Birkaç damla da esans ekleyin. Örneğin taş başına 2 damla. Biraz daha karıştırın. Sonra da silikon kaba aktarırsınız. Kapları tam olarak doldurun ki taşınız incecik olmasın.

Sabun yaparken de dikkat etmemiz gereken şey burada da geçerli: Kalıba karışımı döktükten sonra kalına minik fiskelerle vurmak gerekiyor. Böylece içerde kabarcık kalmıyor ve daha pürüzsüz bir kokulu taş elde ediyoruz. Sonra yapmamız gereken tek şey, 30 dakika beklemek. Daha çabuk bile oluyor ama olsun, azıcık sabır iyidir.

Kokulu taşın kokusu sonsuza kadar kalmıyor tabii ki. Ortalama 3 ay sonra koku geçiyor. Hep koksun isterseniz, bir damlacık esans ile kokuyu canlandırabilirsiniz. En güzel örneklerinden bir derleme yapmış 10marifet.org, biz de paylaşıyoruz.

isimli-dekoratif-kokulu-tas-duvar-panosu-530x529

isimli-harfli-dekoratif-kokulu-tas-modeli-530x523

isimli-harfli-kokulu-tas-modeli-530x430

kalpli-dekoratif-kokulu-tas-modeli-530x531

kokulu-tas-dekoratif-cerceveler-530x527

kokulu-tas-yiyecek-modelleri-530x530

kuslu-kokulu-tas-modelleri

kuslu-kokulu-tas-nisan-hediyeligi-530x707

pembe-araba-seklinde-kokulu-tas-modeli-530x419

renkli-cerceveler-kokulu-tas-modeli-530x522

renkli-harfli-kokulu-tas-isimlik-modeli-530x405

zarif-cerceve-dekoratif-tas-modeli-530x530

zarif-dekoratif-kokulu-tas-cerceve-modeli-530x521

CEVAP VER