Mini el ısıtıcıları – kendin yap

0
434

Kış gelmeden kış hazırlıklarına başlamakta fayda var! Çok basit, çok işlevsel, bir o kadar da şirin bir kendin yap önerimiz var; mini el ısıtıcıları! Mikrodalgada ısıtarak kullanabileceğiniz el ısıtıcısının yapım detayları aşağıda.

Kullanılacak malzemeler
2 adet eşit boyda %100 pamuklu kumaş (benim kullandıklarım 9×8 cm’di, ama boyutlar isteğe göre değişebilir.)
makas
sürfile makası
nakış ipliği
iğne
pirinç ve ya buğday

Yapılışı ve kullanılışı
Kullanacağınız kumaşların pamuklu olması mikrodalgada ısıtırken zarar görmemesi açısından oldukça önemli. Kumaşları el ısıtıcınızı yapmak istediğiniz boyuttan 1 cm daha büyük boyutta düz makasla kesin. (Isıtıcınızın 7×7 cm olmasını istiyorsanız 8×8 cm boyutunda 2 kumaş kesin.) Kestiğiniz 2 kumaşı üst üste koyarak önce 3 kenarını dikin. Ben elde makine dikişiyle diktim. Dikiş makineniz varsa tabii ki daha kolay olacaktır. İki kumaşın arasına aldığı kadar pirinç ya da buğday koyduktan sonra 4. kenarı dikin. Dikme işlemini bitirdikten sonra 4 kenarı sürfile makasıyla kesin. El ısıtıcınız hazır! Şimdi de mikrodalgada orta derecede 30 saniye kadar ısıtın.

El ısıtıcınızın sıcaklığını koruma süresi ebatlarına ve kullandığınız pirinç tanelerinin büyüklüğüne bağlıdır. Ne kadar iri taneli pirinç kullanırsanız ve ısıtıcınızın boyutunu ne kadar büyük yaparsanız o kadar fazla sıcak kalacaktır. Benim yaptıklarım ufak olduğu ve biraz küçük taneli pirinç kullandığım için yaklaşık 15-20 dakika kadar sıcak kalabildi.

dikis-el-isiticisi-530x710

dikis-el-isiticisi-1-530x710

kaynak; 10marifet.org

CEVAP VER